Navigácia

Obsah

aktuálne informácie o ochorení COVID−19 a o opatreniach

Typ: ostatné
séria nových a prísnejších opatrení, ktoré sa dotknú škôl, reštaurácií, zhromažďovania sa aj hromadných podujatí od 12.10. a od 15.10.2020.

Zmeny od 12. októbra 

Školy

Na stredných školách sa od pondelka preruší výučba a žiaci sa budú vzdelávať dištančne- online z domu. Fungovanie materských a základných škôl sa nemení. Jedinou zmenou na základných školách je to, že už aj žiaci prvého stupňa budú musieť počas vyučovania nosiť rúška. 

Zároveň sa rušia plavecké a lyžiarske kurzy, exkurzie aj výlety. Úrad verejného zdravotníctva zároveň vydá opatrenie, ktorým zakáže aj prevádzku telocviční, prevádzku centier voľného času a skupinovú výučba na základných umeleckých školách.

Zmeny od 15. októbra

Rúška

Nosenie rúšok bude povinné aj v exteriéri a to v obci a meste.  

Výnimku bude mať nosenie rúška mimo obcí a miest, pre rodinu, alebo pokiaľ ľudia budú vzdialení od seba viac ako 5 metrov. 

Podniky

Prevádzky verejného stravovania nebudú môcť podávať jedlo vo vnútri, môžu jedlo podávať len zabalené a so sebou, alebo v exteriéri. 

Zatvoria sa fitness centrá, welness, kúpaliská a sauny. 

Obchody

V obchodoch a nákupných centrách sa bude regulovať počet ľudí, tak že na jednu osobu musí byť 15 metrov štvorcových. Rozostupy sa musia aj naďalej dodržiavať a pri vstupe sa bude merať telesná teplota.

Združovanie sa

Zakazujú sa všetky hromadné podujatia.  Výnimku budú mať profesionálne športové ligy- futbal, hokej, basketbal, hádzaná a volejbal. Hráči pred zápasom budú musieť byť pretestovaní a zápasy budú bez divákov. 

Druhú výnimku majú krsty, sobáše a pohreby.  V tom prípade budú platiť rovnaké pravidlá ako v prevádzkach. Ak sa budú konať v interiéri, tak musí byť  dodržaných 15 metrov štvorcových na účastníka. 

Pri pohreboch, ktoré budú vonku platia dvojmetrové odstupy. 

Na vláde chcú zajtra prerokovať aj zákaz zhromažďovania sa nad šesť ľudí. Inak povedané, stretávanie sa, by bolo možné len v skupine maximálne šiestich ľudí. Toto by mohlo platiť už od 13-teho októbra. 

Vyhradené hodiny

Vracajú sa vyhradené hodiny pre seniorov nad 65 v potravinách a drogériách v čase od 9- 11 hodiny. Seniori môžu nakupovať aj v iných časoch, ale odporúča sa im, aby dodržiavali tieto vyhradené hodiny. 


Vytvorené: 12. 10. 2020
Posledná aktualizácia: 12. 10. 2020 08:43
Autor: